reklama

Nedokončený november

V týchto dňoch sa spomínajú pamätné udalosti zo 17. novembra 1989 a bezprostredne po ňom nasledujúce. Je to už celých 20 rokov odvtedy, čo nás, občanov bývalého Československa zachvátila revolučná eufória, ktorá šťastne vyústila do zvrhnutia nenávideného režimu. Nostalgicky si prezeráme filmové či fotografické dokumenty z tej doby, čítame rozhovory s hlavnými protagonistami, rozpomíname sa na heslá a túžby, ktoré dovtedy skrývané v našom najtajnejšom vnútri náhle vytryskli na povrch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Medzi najčastejšie spomínané hodnoty, o uplatnenie ktorých sme sa vtedy usilovali, jednoznačne patrili sloboda, pravda, právo a spravodlivosť. Okrem nich sme si však sľúbili aj lásku.

17. november 1989 jednoznačne priniesol slobodu. Prakticky do všetkých oblastí spoločenského života. Máme slobodu slova a prejavu, slobodu politickú, ekonomickú aj náboženskú. Nikto, okrem našich vlastných finančných možností, nás neobmedzuje vo voľnom pohybe a cestovaní.

Sloboda tu teda bezpochyby je. Veľké problémy však máme s jej uplatňovaním v praxi, keďže mnohí si slobodu zamieňajú s anarchiou. Sú presvedčení, že všetko môžu, lebo všetko je dovolené. Nechcú pochopiť a pripustiť, že skutočná sloboda je možná len v spojení s veľkou mierou disciplíny, zodpovednosti a v rešpektovaní určitých pravidiel. Sloboda nie je možná tam, kde chýbajú elementárne prejavy slušnosti. Arogancia, pýcha moci a zmýšľanie s prvkami bezbrehej svojvôle zvyčajne koketuje s totalitným uplatňovaním vplyvu jednej skupiny ľudí nad druhou. Pritom je úplne jedno, či motív takéhoto správania spočíva v uzurpovaní si politickej, ekonomickej, národnostnej, náboženskej či akejkoľvek inej nadradenosti alebo v ich rozličnom vzájomnom kombinovaní. Bezbrehá svojvôľa napáchala za uplynulých dvadsať rokov medzi nami obrovské množstvo zla, a tak to vyzerá, že tomuto trendu skorý zánik nehrozí.

Z tohto jednoznačne vyplýva, že bez dôsledného uplatňovania práva a spravodlivosti skutočná sloboda nie je možná. Právo a spravodlivosť majú zaručovať určitú rovnováhu. Každý má byť každému rovný. Každý má mať rovnaké práva i povinnosti. Tak je to správne. Taký je Boží stvoriteľský poriadok. Apoštol Pavol to vyjadril takto: „... nič sme nepriniesli na svet a nepochybné je, ani nič odniesť nemôžeme". Všetko, čo sme medzi narodením a smrťou boli, všetko, čo sme znamenali, všetko, čo sme získali a vlastnili, tu zostane.

V snahe o dosiahnutie slobody, uplatnenie práva, pravdy a spravodlivosti sme si sľubovali lásku. O nej však máme takmer každý svoju vlastnú predstavu. Kresťan si pri láske zvyčajne hneď spomenie na slová apoštola Pavla z jeho 1. listu veriacim do Korintu: „A čo by som ľudskými jazykmi hovoril, aj anjelskými, a lásky by som nemal, bol by som iba cvendžiacim kovom a zvučiacim zvonom. A čo by som vedel aj prorokovať a poznal všetky tajomstvá a mal všetko možné poznanie, a čo by som mal takú vieru, že by som hory prenášal, a lásky by som nemal - nič nie som. A čo by som rozdal všetok svoj majetok, i telo si dal spáliť, a lásky by som nemal, nič mi to nepomôže. Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, láska sa nevystatuje a nenadúva; nie je neslušná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nezmýšľa zle, neraduje sa z neprávosti, ale teší sa s pravdou; všetko znáša, všetkému verí, všetkého sa nádejá, všetko pretrpí. Láska nikdy neprestane".

Ak máte po týchto Pavlových slovách pocit, že takejto lásky je medzi nami pramálo, môže to znamenať len jedno jediné. To, čo sme si kedysi sľúbili, sme nedodržali. 17. november 1989 sa teda ešte ani po dvadsiatich rokoch neskončil. A preto ho treba dotiahnuť do konca.

Ján Bunčák

Ján Bunčák

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Evanjelický farár - v súčasnosti žije a pôsobí v Trenčíne. Zoznam autorových rubrík:  CirkevPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu