O (od)počúvaní

Autor: Ján Bunčák | 24.11.2011 o 10:31 | (upravené 24.11.2011 o 10:42) Karma článku: 5,05 | Prečítané:  1292x

Celkom na úvod tri faktografické údaje: V roku 1996 vypukla známa kauza tajne nahratého telefonického rozhovoru medzi vtedajším ministrom vnútra Ľudovítom Hudekom a riaditeľom Slovenskej informačnej služby Ivanom Lexom. O šesť rokov neskôr, teda v roku 2002 sa prevalila kauza nelegálneho odpočúvania telefonického rozhovoru medzi predsedom Aliancie nového občana Pavlom Ruskom a redaktorom denníka SME. V roku 2008 sa nám na ministerstve vnútra objavila kauza nezákonného použitia technického zariadenia, ktoré možno použiť na odpočúvanie mobilných telefónov. V súčasnosti nás už niekoľko dní valcujú správy o odpočúvaní novinárov Vojenským obranným spravodajstvom.

Toto zamyslenie v žiadnom prípade nemá ambíciu stať sa nejakou analýzou politickej situácie v našej krajine. Tie kauzy spomínam len na ilustráciu toho, ako mnohí z nás tajne a nepozorovane radi prenikáme do súkromia druhých ľudí. Na tejto neraz bezhraničnej zvedavosti je založený úspech všelijakých moderných televíznych reality show. S našimi nevinnými detskými hrami z mladosti, kedy sme v táboroch a na všelijakých sústredeniach prikladali hrnčeky na stenu v snahe dozvedieť sa, o čom sa asi tak rozprávajú naši kamaráti v susednej izbe, to však už okrem tej spomínanej zvedavosti nemá v podstate nič spoločné. Taktiež prekvapuje, ako nás chcú mnohí ľudia presvedčiť, že tajná polícia sa v našej krajine kedysi iba tvárila, že odpočúva, prenasleduje, vydiera a zatýka. Dobre si predsa pamätáme, že tu prakticky nikto nikomu neveril. Nikto nikomu nedôveroval. - Aj steny tu majú uši, - upozorňovali sme sa navzájom. A dobre sme vedeli, prečo to robíme. Udavač sa totiž našiel takmer všade a preto si nikto pred ním nemohol byť istý.

V súvislosti s načúvaním si vždy spomeniem na slová proroka Ámosa: „Hľa, prichádzajú dni - znie výrok Hospodina, Pána - keď pošlem na zem hlad. Nie hlad po chlebe, ani smäd po vode, ale po počúvaní Hospodinových slov. Putovať budú od mora k moru, od severu k východu sa budú túlať, aby hľadali slovo Hospodinovo, ale ho nenájdu“ .

Otázka znie: Ako je možné, že sme tak nesmierne zvedaví na súkromie ľudí, že sme ochotní ísť niekedy až za hranicu zákona, ako aj za hranicu zaužívaných noriem a zvyklostí, len aby sme im prenikli takpovediac až pod kožu a odhalili ich pravú tvár a najtajnejšie city? Prečo v nás táto zvedavosť neprebú-dza hlad a smäd po Božom slove? Čo všetko sa musí v našom živote stať, aby túžbe po Božom slove patrila pomyselná prvá priečka v rebríčku našich hodnôt? Priority máme od výmyslu sveta. Niekomu nesmú ujsť večerné televízne správy, inému futbalový či hokejový zápas, ďalšiemu neviem koľký diel akejsi argentínskej telenovely, v ktorej máloktorá postava dosahuje IQ nám dobre známej prostoduchej blondínky.

Ktovie, ako by sa zmenil život v našej bezprostrednej blízkosti, keby sme všetci nesmierne túžili po Božom slove. Keby sme všetci počúvali Pána Boha, keď prehovorí. Keby sme využívali všetky príležitosti a technické vymoženosti k tomu, aby nám neuniklo žiadne slovo z toho, čo hovorí. Keby sme ani jednému Božiemu slovu nedovolili, aby nepovšimnuté padlo na zem.

Prečo tak hltavo vnímame slová politikov, neraz úplne bezduchých ľudí, a Božie slová ignorujeme? Ktovie, možno už nič nové a prevratné od Pána Boha neočakávame. A možno sú naše zmysly a schopnosť vnímania otupené oveľa viac, než je dobré a znesiteľné. Možno naši kňazi nevedia, ako Božie slovo správne a zaujímavo sprostredkovať svojim poslucháčom. A možno, že ambície a očakávania ich poslucháčov sú úplne minimalistické. Ak je otupený človek, ktorý hovorí, ako aj ten, kto ho počúva, k akému výsledku to môže viesť?

Pravda je taká, že uši otŕčame neraz tam, kde by sme nemali. A tam kde by sme mali pozorne počúvať, oplývame ľahostajnosťou. Patrí k duchovnej zrelosti kresťana, aby v hluku a lomoze tohto sveta rozoznal Boží hlas, a aby mu neuniklo ani to najnepatrnejšie slovo z toho, čo Pán Boh práve hovorí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Šmejdi sa úplne nevytratili. Sedem krokov, ako sa vyhnúť problémom

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.

KULTÚRA

Ukrajinský režisér ukázal aroganciu ruských policajtov, vybučali ho

Nasadili Rusi svojich ľudí do hľadiska?


Už ste čítali?